Cadrele medicale din Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu au purtat astăzi fie combinezoane portocalii, în zona roșie COVID-19, fie broșe cu accesorii portocalii, din material textil, în semn de prețuire pentru pacienții pe care îi îngrijesc în cadrul unității sanitare. Portocaliu este culoarea desemnată de OMS ca fiind culoarea simbol a Zilei Mondiale a Siguranței Pacientului, eveniment marcat anual în 17 septembrie. Data a fost instituită de cea de-a 72-a Adunare Mondială a Sănătăţii în anul 2019, pentru a facilita dezvoltarea politicilor şi practicilor privind siguranţa pacienţilor în toate statele membre ale Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) şi pentru a acţiona în vederea îmbunătăţirii siguranţei acestora, potrivit https://www.who.int/patientsafety/en/.Anul acesta, OMS îndeamnă toți factorii de decizie să demareze „Acțiuni acum pentru nașteri în siguranță și respect pentru toți”, în cadrul temei mai ample „Îngrijiri medicale sigure pentru mame și nou-născuți”.Autoritatea Națională de Management al Calității în Sănătate (ANMCS) invită pe oricine își dorește să marcheze această zi să poarte un obiect vestimentar sau accesoriu de culoare portocalie (cravată, panglică, eșarfă, broșă, banderolă) prin care să marcheze data de 17 septembrie.